- Zbyt duży lub zbyt mały naciągnięcie folii podczas owijania
Nadmierne rozciąganie folii stretch ręcznej podczas owijania palety czy innych pakunków może prowadzić do jej uszkodzenia, poprzez zerwanie, pękanie na rogach palety. Wiele pracowników zajmujących się zabezpieczaniem przesyłek, chcąc zapewnić lepszą stabilność towarów, zbyt mocno napina folię podczas owijania. W rzeczywistości nie przekłada się to na lepsze zabezpieczenie, a jedynie prowadzi do zwiększenia warstw folii potrzebnych do odpowiedniego zabezpieczenia palety. Więc zamiast zużywać mniej folii, ostatecznie wykorzystywane jest jej znacznie więcej i obniża to jej efektywność. Dodatkowo takie zbyt duże naciąganie folii na np. kartonach, może prowadzić do przesuwania się czy deformację produktów przez ten zbyt duży ścisk. Zwiększa to niestety ryzyko uszkodzeń produktów i dalej reklamacji ich przez klientów. - Zbyt duże naprężenie może również powodować przesuwanie się lub deformację produktów znajdujących się na palecie, co zwiększa ryzyko reklamacji i uszkodzeń w transporcie.
Niezwykle ważnym jest zachowanie odpowiedniego balansu pomiędzy napięciem folii a jej przyleganiem do ładunku, ponieważ zbyt mało naciągnięta folia również może prowadzić do zbytniego jej zużycia. Mianowicie, jeśli folia nie przylega odpowiednio do palety – pracownik może „dołożyć” więcej warstw, co doprowadzi do nadmiernego jej zużycia. Innym negatywnym efektem zbyt luźno owiniętej palety, jest ryzyko rozpadnięcia się produktów na palecie podczas transportu. Co generuje nie tylko straty finansowe, ale również zabiera czas na ponowne pakowanie i zabezpieczanie transportu.
- Nieodpowiedni rodzaj folii stretch do rodzaju ładunku
Kolejnym często popełnianym błędem jest stosowanie jednej, uniwersalnej folii stretch bez uwzględnienia masy, kształtu i rodzaju pakowanych produktów. Cieńsza folia może być za słaba dla ciężkich lub niestandardowych ładunków, natomiast zbyt gruba folia dla lekkich produktów oznacza niepotrzebne dodatkowe koszty. Wybór odpowiedniego rodzaju folii — od cienkich folii dla lekkich przedmiotów, po grubsze, bardziej wytrzymałe do ciężkich palet, czy przedmiotów o nieregularnych kształtach — jest bardzo ważny dla optymalizacji procesu pakowania. Jeśli w Twojej firmie pakuje się dużo mniejszych produktów, warto będzie rozważyć wprowadzenie specjalistycznych folii stretch mini rap, które są właśnie idealne do takich produktów. Odpowiedni wybór folii bezpośrednio i mocno wpływa na wydajność folii stretch i ogranicza jej zużycie.
- Brak szkolenia pracowników z techniki owijania
Najczęstsze błędy w pakowaniu wynikają w dużej mierze z niedostatecznej wiedzy osób zajmujących się pakowaniem. Pracownicy magazynu bardzo często stosują swoje własne metody, które nie do końca są zgodne z zaleceniami producentów folii stretch. Brak szkolenia na temat odpowiedniego sposobu rozpoczynania owijania przesyłki, kolejności nakładania warstw czy technik napinania folii może prowadzić do nadmiernego jej zużycia. Dodatkowo jak już wspominaliśmy, nieprawidłowe zabezpieczenie palety naraża towar na przesunięcia lub uszkodzenia podczas transportu i może dalej prowadzić do reklamacji. Odpowiednie szkolenie wprowadzające oraz regularne kontrole zapakowanych towarów, przełoży się na efektywne pakowanie folii stretch. Należy pamiętać, że monitorowanie jakości pracy oraz wdrażanie zasad i standardów operacyjnych to łatwe do wdrożenia rozwiązania, które bardzo szybko przełożą się na wymierne efekty w postaci oszczędności materiałowych i zwiększenia bezpieczeństwa wysyłek.
- Złe przechowywanie folii stretch
Warunki, w jakich przechowywana jest folia stretch, mogą mieć bezpośrednie przełożenie na jej jakość i właściwości użytkowe podczas owijania. Składowanie rolek w miejscach narażonych na zbyt wysoką temperaturę, nadmierną wilgoć, zbyt mocne światło słoneczne lub za niską temperaturę może prowadzić do deformowania się rolek, sklejenia się poszczególnych warstw folii ze sobą, utraty przyczepności np. poprzez „wypłynięcie” kleju przez trzymanie folii w zbyt nasłonecznionym i gorącym pomieszczeniu lub z powodu drugiej skrajności – klej w folii może stężeć i uniemożliwić przyczepienie się folii do powierzchni. Nieodpowiednie przechowywanie folii prowadzi do zatracenia jej funkcji nawet przy poprawnym użyciu. Ważnym jest, aby folia była przechowywana w suchym, w miarę chłodnym i zacienionym miejscu. Pamiętaj aby korzystać z usług sprawdzonych dostawców folii, takich jak profesjonalna hurtownia opakowań czy producent folii stretch, którzy bierze odpowiedzialność za swoje produkty i ich właściwie magazynowane oraz transportowane. Dzięki wybraniu odpowiedniego dostawcy, takiego jak PAKEO, można uniknąć strat wynikających z użycia zdegradowanych materiałów.
- Używanie folii niskiej jakości
Wszyscy lubimy kupować tanio, ale nie zawsze warto kierować się wyłącznie ceną przy wyborze materiałów do pakowania takich jak folia stretch. Chociaż najtańsze opcje mogą się nam wydawać super okazją, bardzo często okazuje się, że zamiast 2,5 kg folii kupujemy dużą 1 kg tuleję i niewielką ilość materiał, na którym tak naprawdę nam zależy. Więc bardzo ważnym jest czytanie opisu produktu, a jeśli takiego nie ma to dopytanie sprzedawcy ile tak naprawdę tej folii dostaniemy. Lub rozwiązaniem tego problemu może być kupowanie folii stretch beztubowej, czyli nie musisz się martwić, że ktoś oszuka Cię na wadze tulejki. Jeśli cena folii jest znacząco niska, może to oznaczać niższą jakość – folie o niejednorodnej grubości, zanieczyszczeniach w jej strukturze, słaba lub zbyt duża kleistość czy podatność na rozrywanie znacznie obniżają efektywność pakowania.
Szczególną uwagę warto zwrócić przy foliach wykonanych z regranulatu. Choć są one bardziej przyjazne dla środowiska i tańsze, nie każda z nich sprawdzi się w każdej firmie. Folia z recyklingu może mieć dużo mniejszą elastyczność i gorszą przyczepność, co prowadzi do konieczności stosowania większej liczby warstw, a tym samym zwiększa zużycie.
Kolejną rzeczą jaką warto wziąć pod uwagę, zamiast sugerować się wyłącznie ceną za rolkę, to parametry folii. Warto wypróbować różne wagi, grubości i rozciągi folii, aby sprawdzić jakie rozwiązanie będzie optymalne dla Twojej firmy. Współpraca z zaufaną hurtownią opakowań, która oferuje swoją pomoc przy dobraniu odpowiedniej folii, udostępnia karty techniczne swoich produktów, może w realny sposób przełożyć się na oszczędności i zminimalizowanie start materiałów podczas pakowania.
Tanie folie stretch często kuszą niższą ceną jednostkową, ale w praktyce mogą okazać się dla Ciebie droższe. Przykładowo rolka 2,5 kg chociaż jest droższa od tej 1,5 kg starczy Ci na znacznie dłużej. Pamiętaj, że niska jakość surowca, nierównomierna grubość czy słabe klejenie się folii sprawiają, że do zabezpieczenia jednej palety potrzeba znacznie więcej folii. Dodatkowo, jeśli folia jest gorszej jakości dużo bardziej zwiększa się ryzyko jej rozerwania i tym samym, nie gwarantuje odpowiedniego utrzymania ładunku podczas transportu. W dłuższej perspektywie czasowej prowadzi to do wzrostu zużycia i kosztów. Więc jeśli zastanawiasz się, jak oszczędzać folię stretch, warto kupować folię od sprawdzonych producentów. Choć początkowy koszt może wydawać Ci się wyższy, oszczędności jakie będą wynikały z mniejszego zużycia oraz niższych strat transportowych szybko go zrekompensują.
Jeśli zależy Ci na zmniejszeniu zużycia folii stretch ręcznej, to zacznij od sprawdzenia czy w Twojej firmie nie są popełniane, któreś z tych 5 podstawowych błędów. Podpowiedzi o których wspominaliśmy, czyli: właściwe przeszkolenie pracowników, odpowiedni dobór materiałów oraz współpraca z renomowaną hurtownią opakowań to klucz do Twojej efektywności. Warto pamiętać, że efektywne pakowanie folii stretch to nie tylko oszczędność, ale również wyższa jakość obsługi klienta i mniejsze ryzyko uszkodzeń transportowych. Świadome podejście do procesu pakowania przekłada się na realne korzyści finansowe i operacyjne.